Assessed value
$320,900
$204,900 bldg · $116,000 land
Acreage
0.55 ac
$583,455 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1890
2,584 sqft
Owner mailing
PO BOX 628 SALISBURY, CT 06068
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1890
- Living area
- 2,584 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Aluminum Sidin
Recorded sales
Mar 2, 2016
— HARNEY ELYSE TR & JOHN ESTATE TR
Bk/Pg 0247/0871
Aug 23, 2012
— HARNEY ELYSE D & JOHN D TRUSTEES
Bk/Pg 0236/1127
Jun 29, 2007
— HARNEY JOHN D
Bk/Pg 0215/0949
Jul 8, 2002
— HARNEY ELYSE D
Bk/Pg 0185/0536
Jan 19, 2000
— GOMEZ STEVEN J + ROBBIN L
Bk/Pg 0175/0173
More on East Main Street
1 EAST MAIN STREET
$904,600 · 1.57 ac · Built 1840
5 EAST MAIN STREET
$241,200 · 1.35 ac · Built 1912
11 EAST MAIN STREET
$742,100 · 2.02 ac · Built 1810
19 EAST MAIN STREET
$241,200 · 2.64 ac · Built 1995
20 EAST MAIN STREET
$101,200 · 0.05 ac · Built 1920
25 EAST MAIN STREET
$397,600 · 0.76 ac · Built 1880
26 EAST MAIN STREET
$250,600 · 0.6 ac · Built 1800
30 EAST MAIN STREET
$252,800 · 0.25 ac · Built 1770