Assessed value
$474,700
$225,300 bldg · $249,400 land
Acreage
3.1 ac
$153,129 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1960
2,632 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- barn style
- Year built
- 1960
- Living area
- 2,632 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 2% of parcel area
Recorded sales
Nov 21, 2023
— BANKER RUSSELL
Bk/Pg 272/397
Nov 5, 2018
— ROOD ROBERT TRUSTEE &
Bk/Pg 0255/0333
May 6, 2013
— ROOD ROBERT & VOLOSOV HEIDI
Bk/Pg 0239/0940
Aug 24, 1987
— PRENDERGAST KAREN HULL +
Bk/Pg 140 556/0
More on Wells Hill Road
6 WELLS HILL ROAD
$247,600 · 1.19 ac · Built 1860
12 WELLS HILL ROAD
$247,600 · 0.38 ac · Built 1958
21 WELLS HILL ROAD
$208,100 · 0.32 ac · Built 1900
22 WELLS HILL ROAD
$199,900 · 1.14 ac · Built 1950
25 WELLS HILL ROAD
$216,600 · 0.51 ac · Built 1873
28 WELLS HILL ROAD
$357,400 · 0.6 ac · Built 1900
33 WELLS HILL ROAD
$365,600 · 1.06 ac · Built 1945
34 WELLS HILL ROAD
$418,500 · 3.72 ac · Built 1805