Assessed value
$114,500
$114,500 land
Acreage
3.22 ac
$35,559 / ac
Land use
5-1
RR1
Year built
—
Owner mailing
PO BOX 553 SALISBURY, CT 06068
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- VACANT
Site characteristics
- Protected open space
- UnknownLand Trust
Recorded sales
Apr 18, 2008
— SALISBURY ASSOCIATION INC
Bk/Pg 0219/0439
Jul 22, 2002
— POPE FAMILY PROPERTIES LLC
Bk/Pg 0185/0822
May 29, 2002
— POPE FAMILY PROPERTIES LLC
Bk/Pg 0184/1142
May 7, 2002
— POPE FAM PROP LLC & CHRISTOPHER
Bk/Pg 0184/0804
Mar 2, 1998
— POPE SAMUEL EST + CHRISTOPHER
Bk/Pg 0183/0306
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
17 SALMON KILL ROAD
$529,000 · 0.81 ac · Built 1890
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980