Assessed value
$1,034,350
$465,300 bldg · $569,050 land
Acreage
24.66 ac
$41,944 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1780
3,344 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1780
- Living area
- 3,344 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 27% of parcel area
Recorded sales
Apr 4, 2016
— POTTER NICHOLAS & LEE
Bk/Pg 0247/1028
Jun 3, 2014
— SALISBURY BANK & TRUST TRUSTEE
Bk/Pg 0243/0134
Sep 21, 2012
— MURRI ROBERT TRUSTEE
Bk/Pg 0235/0236
Apr 26, 2012
— MURRI ROBERT TRUSTEE & ARIEL EST
Bk/Pg 0235/0656
Mar 23, 2012
— MURRI ROBERT TRUSTEE & ARIEL
Bk/Pg 0235/0237
More on Undermountain Road
4 UNDERMOUNTAIN ROAD
$197,400 · 0.2 ac · Built 1865
6 UNDERMOUNTAIN ROAD
$146,300 · 0.2 ac · Built 1865
8 UNDERMOUNTAIN ROAD
$236,400 · 0.44 ac · Built 1922
15 UNDERMOUNTAIN ROAD
$2,319,900 · 1.5 ac · Built 1800
16 UNDERMOUNTAIN ROAD
$450,400 · 3.9 ac · Built 1885
18 UNDERMOUNTAIN ROAD
$454,600 · 0.7 ac · Built 1850
20 UNDERMOUNTAIN ROAD
$228,500 · 1.1 ac · Built 1820
21 UNDERMOUNTAIN ROAD
$203,500 · 0.2 ac · Built 1900