Assessed value
$1,560,200
$894,600 bldg · $665,600 land
Acreage
10.74 ac
$145,270 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1880
1,592 sqft
Owner mailing
1220 PARK AVENUE NEW YORK, NY 10128
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1880
- Living area
- 1,592 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Average
Recorded sales
Jul 22, 2021
— BCD MANAGEMENT LLC
Bk/Pg 0265/0674
Oct 3, 2005
— BRISTOW ROBERT A JR &
Bk/Pg 0207/1130
Aug 5, 1994
— MURPHY PATRICK JR + JUDITH L
Bk/Pg 0159/0547
More on Lime Rock Road
0 LIME ROCK ROAD
$67,820 · 16.85 ac
22 LIME ROCK ROAD
$10,363,600 · 141 ac · Built 1930
23+55 LIME ROCK ROAD
$1,526,890 · 165.63 ac · Built 1840
27-35 LIME ROCK ROAD
$1,827,800 · 11.43 ac · Built 1929
34 LIME ROCK ROAD
$444,000 · 7.88 ac · Built 1880
74 LIME ROCK ROAD
$254,100 · 2.34 ac · Built 1830
90 LIME ROCK ROAD
$15,930 · 35 ac
106 LIME ROCK ROAD
$163,200 · 2 ac