Assessed value
$340,800
$183,200 bldg · $157,600 land
Acreage
3.71 ac
$91,860 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1992
2,609 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1992
- Living area
- 2,609 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Average
Recorded sales
Nov 27, 2023
— 531 LIME ROCK ROAD
Bk/Pg 272/429
Aug 26, 2002
— MEINDL GREGORY J & DINA
Bk/Pg 0186/0267
Apr 20, 2000
— MUDD GARRET D
Bk/Pg 0175/0992
Apr 20, 2000
— BERGDAHL HERBERT O
Bk/Pg 0175/0990
Mar 30, 2000
— BERGDAHL HERBERT O & NIELSEN GINGER I
Bk/Pg 0175/0850
More on Lime Rock Road
0 LIME ROCK ROAD
$67,820 · 16.85 ac
22 LIME ROCK ROAD
$10,363,600 · 141 ac · Built 1930
23+55 LIME ROCK ROAD
$1,526,890 · 165.63 ac · Built 1840
27-35 LIME ROCK ROAD
$1,827,800 · 11.43 ac · Built 1929
34 LIME ROCK ROAD
$444,000 · 7.88 ac · Built 1880
74 LIME ROCK ROAD
$254,100 · 2.34 ac · Built 1830
90 LIME ROCK ROAD
$15,930 · 35 ac
106 LIME ROCK ROAD
$163,200 · 2 ac