Assessed value
$82,400
$36,100 bldg · $46,300 land
Acreage
0.22 ac
$374,545 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1935
784 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1935
- Living area
- 784 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Asbest Shingle
Recorded sales
Jun 30, 2011
— BRENNAN LISA M
Bk/Pg 0232/0339
Jan 13, 2010
— MECHERE ELEANOR M
Bk/Pg 0227/0004
Jun 18, 1949
— MECHARE WILLIAM + ELEANOR M
Bk/Pg 0068/0119
More on Lime Rock Road
0 LIME ROCK ROAD
$67,820 · 16.85 ac
22 LIME ROCK ROAD
$10,363,600 · 141 ac · Built 1930
23+55 LIME ROCK ROAD
$1,526,890 · 165.63 ac · Built 1840
27-35 LIME ROCK ROAD
$1,827,800 · 11.43 ac · Built 1929
34 LIME ROCK ROAD
$444,000 · 7.88 ac · Built 1880
74 LIME ROCK ROAD
$254,100 · 2.34 ac · Built 1830
90 LIME ROCK ROAD
$15,930 · 35 ac
106 LIME ROCK ROAD
$163,200 · 2 ac