Assessed value
$360,100
$159,800 bldg · $200,300 land
Acreage
2.35 ac
$153,234 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2002
1,445 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- barn style
- Year built
- 2002
- Living area
- 1,445 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vertical
Site characteristics
- Wetlands
- 19% of parcel area
Recorded sales
Aug 29, 2005
— SALAS HUMARA CARLOS & LINDA
Bk/Pg 0207/0375
Mar 23, 2004
— MCCLINTOCK MARY M EST
Bk/Pg 0198/0688
Mar 18, 1999
— MCCLINTOCK MARY M
Bk/Pg 0172/0428
More on Prospect Mt Road
2 PROSPECT MT ROAD
$5,600 · 0.4 ac
10 PROSPECT MT ROAD
$558,200 · 0.86 ac · Built 1950
11 PROSPECT MT ROAD
$322,300 · 6.05 ac · Built 1999
15 PROSPECT MT ROAD
$158,100 · 2.95 ac · Built 1953
26 PROSPECT MT ROAD
$542,000 · 2.57 ac · Built 1955
30 PROSPECT MT ROAD
$723,600 · 2.8 ac · Built 1958
44/79/81 PROSPECT MT ROAD
$2,487,200 · 363.32 ac · Built 1940
45+49 PROSPECT MT ROAD
$1,014,220 · 35.45 ac · Built 1980