Assessed value
$542,000
$300,000 bldg · $242,000 land
Acreage
2.57 ac
$210,895 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1955
1,598 sqft
Owner mailing
1238 NORTHWEST 100 RD ATTICA, KS 67009
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1955
- Living area
- 1,598 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Feb 20, 2007
— DUSENBURY MARY TRUSTEE
Bk/Pg 0214/0282
Nov 21, 2006
— DUSENBURY MARY ET AL TRUSTEES
Bk/Pg 0213/0580
Mar 23, 2004
— MCCLINTOCK MARY M EST
Bk/Pg 0198/0688
Jun 29, 1986
— MCCLINTOCK MARY M
Bk/Pg 0136/0475
More on Prospect Mt Road
2 PROSPECT MT ROAD
$5,600 · 0.4 ac
10 PROSPECT MT ROAD
$558,200 · 0.86 ac · Built 1950
11 PROSPECT MT ROAD
$322,300 · 6.05 ac · Built 1999
14 PROSPECT MT ROAD
$360,100 · 2.35 ac · Built 2002
15 PROSPECT MT ROAD
$158,100 · 2.95 ac · Built 1953
30 PROSPECT MT ROAD
$723,600 · 2.8 ac · Built 1958
44/79/81 PROSPECT MT ROAD
$2,487,200 · 363.32 ac · Built 1940
45+49 PROSPECT MT ROAD
$1,014,220 · 35.45 ac · Built 1980