Parcel · Map 39 · Lot 09
55 INTERLAKEN ESTATES
Owner: ONEILL HUGH B TR & JOANNE C TR; ONEILL REVOC LIVING TRUST
Assessed value
$456,600
$232,700 bldg · $223,900 land
Acreage
1.32 ac
$345,909 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1972
2,537 sqft
Owner mailing
300 MERCER STREET APT 17E NEW YORK, NY 10003
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Split-Level
- Year built
- 1972
- Living area
- 2,537 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Nov 15, 2022
— ONEILL HUGH B TR & JOANNE C TR
Bk/Pg 269/1018
Nov 12, 2019
— HARMONY HOUSE LLC
Bk/Pg 0258/0093
Oct 15, 2018
— WELCH RALLIN M & GABRIELLE H SURV
Bk/Pg 0255/0118
Oct 15, 2018
— GRACE, LIPTON & LIPTON
Bk/Pg 0255/0116
Nov 17, 2017
— LIPTON HARRIET ESATE
Bk/Pg 0252/0681
More on Interlaken Estates
15 INTERLAKEN ESTATES
$192,000 · 1.9 ac · Built 1920
21 INTERLAKEN ESTATES
$623,400 · 3.64 ac · Built 1880
22-30 INTERLAKEN ESTATES
$1,818,900 · 5.75 ac · Built 1974
33 INTERLAKEN ESTATES
$352,100 · 1.09 ac · Built 1972
40 INTERLAKEN ESTATES
$400,900 · 1.2 ac · Built 1972
56 INTERLAKEN ESTATES
$289,400 · 1.62 ac · Built 1972
65 INTERLAKEN ESTATES
$567,400 · 1.08 ac · Built 1972
70 INTERLAKEN ESTATES
$325,200 · 1.02 ac · Built 1970