Assessed value
$48,700
$25,700 bldg · $23,000 land
Acreage
0.08 ac
$608,750 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1800
432 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1800
- Living area
- 432 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Sep 20, 2024
— STEPHENS NATHAN SURV
Bk/Pg 273/928
Sep 28, 1994
— LIME ROCK VENTURES INC
Bk/Pg 0159/0978
More on Lime Rock Road
0 LIME ROCK ROAD
$67,820 · 16.85 ac
22 LIME ROCK ROAD
$10,363,600 · 141 ac · Built 1930
23+55 LIME ROCK ROAD
$1,526,890 · 165.63 ac · Built 1840
27-35 LIME ROCK ROAD
$1,827,800 · 11.43 ac · Built 1929
34 LIME ROCK ROAD
$444,000 · 7.88 ac · Built 1880
74 LIME ROCK ROAD
$254,100 · 2.34 ac · Built 1830
90 LIME ROCK ROAD
$15,930 · 35 ac
106 LIME ROCK ROAD
$163,200 · 2 ac