Assessed value
$214,900
$98,300 bldg · $116,600 land
Acreage
1.89 ac
$113,704 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1750
2,353 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1750
- Living area
- 2,353 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Jul 24, 2012
— BATES JAMES M ET AL
Bk/Pg 0236/0742
Dec 2, 2011
— BATES JAMES H EST
Bk/Pg 0233/0771
Dec 4, 2004
— BATES JAMES H
Bk/Pg DEATH CERT/0
Jan 19, 1970
— BATES JAMES H + JANET G
Bk/Pg 103 267/0
More on State Line Road
1 STATE LINE ROAD
$335,400 · 2.65 ac · Built 1972
21 STATE LINE ROAD
$144,740 · 108 ac
28 STATE LINE ROAD
$301,700 · 1.91 ac · Built 1994
36 STATE LINE ROAD
$377,100 · 4 ac · Built 1888
40 STATE LINE ROAD
$99,500 · 2.32 ac
41 STATE LINE ROAD
$169,100 · 2.55 ac · Built 1973
45 STATE LINE ROAD
$118,700 · 3.4 ac · Built 1890
47 STATE LINE ROAD
$104,900 · 0.75 ac · Built 1962