Assessed value
$99,500
$99,500 land
Acreage
2.32 ac
$42,888 / ac
Land use
5-1
RR1
Year built
—
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- VACANT
Site characteristics
- Wetlands
- 10% of parcel area
Recorded sales
Jul 29, 2013
— HORTON RICHARD &
Bk/Pg 0240/0828
Dec 21, 2009
— FISCHER ROBERT ET AL
Bk/Pg 0226/0928
Dec 21, 2009
— FISCHER OSCAR SR
Bk/Pg 0226/0927
Jul 30, 1958
— FISCHER CLARA A EST OF
Bk/Pg 0080/0132
More on State Line Road
1 STATE LINE ROAD
$335,400 · 2.65 ac · Built 1972
6 STATE LINE ROAD
$214,900 · 1.89 ac · Built 1750
21 STATE LINE ROAD
$144,740 · 108 ac
28 STATE LINE ROAD
$301,700 · 1.91 ac · Built 1994
36 STATE LINE ROAD
$377,100 · 4 ac · Built 1888
41 STATE LINE ROAD
$169,100 · 2.55 ac · Built 1973
45 STATE LINE ROAD
$118,700 · 3.4 ac · Built 1890
47 STATE LINE ROAD
$104,900 · 0.75 ac · Built 1962