Assessed value
$255,700
$90,000 bldg · $165,700 land
Acreage
2.08 ac
$122,933 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1971
1,568 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Raised Ranch
- Year built
- 1971
- Living area
- 1,568 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Dec 10, 2002
— LACHAINE JEAN P JR + REBECCA
Bk/Pg 0188/0577
Nov 15, 1993
— LACHAINE JEAN P JR
Bk/Pg 0155/0623
More on Chatfield Drive
14 CHATFIELD DRIVE
$520,900 · 2.37 ac · Built 2002
15 CHATFIELD DRIVE
$209,800 · 1.15 ac · Built 1971
20 CHATFIELD DRIVE
$243,600 · 1.02 ac · Built 1971
21 CHATFIELD DRIVE
$336,800 · 2.47 ac · Built 1975
23 CHATFIELD DRIVE
$213,400 · 3.03 ac · Built 1978
31 CHATFIELD DRIVE
$204,100 · 1.28 ac · Built 1971
32 CHATFIELD DRIVE
$288,800 · 0.98 ac · Built 1999
37 CHATFIELD DRIVE
$283,800 · 1.12 ac · Built 1975