Parcel · Map 65 · Lot 07
128 ROCKY LANE
Owner: ZUCKER JON R SURV + COHN ERICA R SRUV; COHN ERICA R SURV
Assessed value
$1,107,600
$736,800 bldg · $370,800 land
Acreage
1.56 ac
$710,000 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1900
3,523 sqft
Owner mailing
Taconic, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1900
- Living area
- 3,523 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Nov 18, 2003
— ZUCKER JON R SURV + COHN ERICA R SRUV
Bk/Pg 0196/0857
Oct 22, 2003
— KNAPP BRYAN L EST
Bk/Pg 0196/0182
Jun 9, 1975
— KNAPP BRYAN L
Bk/Pg 117 223/0
More on Rocky Lane
8 ROCKY LANE
$289,100 · 1.4 ac · Built 1971
20 ROCKY LANE
$306,000 · 3.7 ac · Built 1920
29 ROCKY LANE
$606,500 · 2.79 ac · Built 2002
36 ROCKY LANE
$471,500 · 0.3 ac · Built 1985
46 ROCKY LANE
$185,500 · 1.84 ac
47 ROCKY LANE
$1,041,900 · 1.87 ac · Built 1920
54 ROCKY LANE
$602,800 · 1.32 ac · Built 2003
59 ROCKY LANE
$1,041,700 · 1.67 ac · Built 1908