Assessed value
$602,800
$342,000 bldg · $260,800 land
Acreage
1.32 ac
$456,667 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2003
3,504 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Modern/Contemp
- Year built
- 2003
- Living area
- 3,504 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vertical
Recorded sales
Feb 10, 2025
— OTT JULIA CATHLEEN
Bk/Pg 274/998
Nov 12, 2019
— VERMILLION RICHARD
Bk/Pg 0258/0090
Oct 7, 2019
— KNITTEL VIRGINIA
Bk/Pg 0257/0853
Feb 10, 2003
— KNITTEL VIRGINIA + WALTER
Bk/Pg 0190/0056
Oct 12, 2001
— KNITTEL VIRGINIA
Bk/Pg 0181/0351
More on Rocky Lane
8 ROCKY LANE
$289,100 · 1.4 ac · Built 1971
20 ROCKY LANE
$306,000 · 3.7 ac · Built 1920
29 ROCKY LANE
$606,500 · 2.79 ac · Built 2002
36 ROCKY LANE
$471,500 · 0.3 ac · Built 1985
46 ROCKY LANE
$185,500 · 1.84 ac
47 ROCKY LANE
$1,041,900 · 1.87 ac · Built 1920
59 ROCKY LANE
$1,041,700 · 1.67 ac · Built 1908
62 ROCKY LANE
$308,300 · 4 ac · Built 1964