Assessed value
$429,900
$128,400 bldg · $301,500 land
Acreage
7.37 ac
$58,331 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2023
1,240 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 2023
- Living area
- 1,240 sqft
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Oct 5, 2020
— BOSIO EDWARD & LAURA
Bk/Pg 0261/0438
Jun 9, 2008
— KIMMEL NORMA TRUSTEE &
Bk/Pg 0219/1089
Mar 1, 2004
— KIMMEL ARNOLD EST
Bk/Pg 0198/0347
Aug 7, 1978
— KIMMEL ARNOLD
Bk/Pg 122 406/0
Planning & Zoning actions
More on Indian Mountain Road
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$7,000 · 1 ac
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$4,560 · 37.2 ac
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$102,140 · 14.16 ac
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$6,620 · 54 ac
9 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$172,200 · 0.32 ac · Built 1963
11 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$171,900 · 0.29 ac · Built 1960
15 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$205,700 · 0.49 ac · Built 1960
21 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$237,700 · 0.68 ac · Built 1959