Assessed value
$102,140
$102,140 land
Acreage
14.16 ac
$7,213 / ac
Land use
5-1
RR1
Year built
—
Owner mailing
332 W 71ST STREET NEW YORK, NY 10023
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- VACANT
Recorded sales
Jun 16, 2025
— CUNNINGHAM ALICE WELT TRUSTEE
Bk/Pg 275/610
May 27, 2020
— CUNNINGHAM ALICE
Bk/Pg 0259/0687
Jul 9, 1999
— CUNNINGHAM DANIEL P + ALICE W
Bk/Pg 0173/0748
Aug 29, 1996
— SAVAGE ANDREW & KIM
Bk/Pg 0164/0720
More on Indian Mountain Road
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$4,560 · 37.2 ac
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$7,000 · 1 ac
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$6,620 · 54 ac
9 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$172,200 · 0.32 ac · Built 1963
11 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$171,900 · 0.29 ac · Built 1960
15 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$205,700 · 0.49 ac · Built 1960
21 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$237,700 · 0.68 ac · Built 1959
27 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$167,000 · 0.6 ac · Built 1958