Assessed value
$426,800
$152,300 bldg · $274,500 land
Acreage
7.54 ac
$56,605 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1952
2,658 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- OLD STYLE
- Year built
- 1952
- Living area
- 2,658 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Nov 10, 1994
— KEY THOMAS + KATHLEEN
Bk/Pg 0160/0075
Sep 13, 1985
— BUSKIN DAVID
Bk/Pg 0134/0304
More on Mt Greenery Lane
0 MT GREENERY LANE
$93,600 · 3.89 ac
3 MT GREENERY LANE
$407,900 · 1.72 ac · Built 1929
12 MT GREENERY LANE
$814,700 · 4.49 ac · Built 1948
28 MT GREENERY LANE
$240,300 · 0.45 ac · Built 1900
29 MT GREENERY LANE
$699,900 · 3.94 ac · Built 2005
33 MT GREENERY LANE
$555,700 · 4.16 ac · Built 1969
35 MT GREENERY LANE
$433,700 · 3.5 ac · Built 1929