Assessed value
$555,700
$328,500 bldg · $227,200 land
Acreage
4.16 ac
$133,582 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1969
2,752 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1969
- Living area
- 2,752 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Jul 21, 2020
— EZROW KATHERINE
Bk/Pg 0260/0539
Nov 15, 2019
— 32 RAILROAD LLC
Bk/Pg 0258/0141
Jul 9, 2019
— WELLS FARGO BANK NA
Bk/Pg 0256/1114
Apr 25, 1994
— STONE DAVID L
Bk/Pg 0158/0681
Nov 18, 1985
— STONE DAVID L & GAIL S
Bk/Pg 0134/0802
More on Mt Greenery Lane
0 MT GREENERY LANE
$93,600 · 3.89 ac
3 MT GREENERY LANE
$407,900 · 1.72 ac · Built 1929
12 MT GREENERY LANE
$814,700 · 4.49 ac · Built 1948
28 MT GREENERY LANE
$240,300 · 0.45 ac · Built 1900
29 MT GREENERY LANE
$699,900 · 3.94 ac · Built 2005
32 MT GREENERY LANE
$426,800 · 7.54 ac · Built 1952
35 MT GREENERY LANE
$433,700 · 3.5 ac · Built 1929