Assessed value
$362,200
$147,300 bldg · $214,900 land
Acreage
3.39 ac
$106,844 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1958
2,155 sqft
Owner mailing
34 HORSESHOE LANE LAKEVILLE, CT 06039
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1958
- Living area
- 2,155 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Sep 23, 2015
— HAMMOND DEAN EST + GAIL TR
Bk/Pg 0246/0676
Apr 4, 2008
— HAMMOND DEAN & GAIL TRUSTEES
Bk/Pg 0219/0267
Jun 14, 2005
— HAMMOND J DEAN & GAIL M
Bk/Pg 0206/0150
Jan 2, 2003
— FOX WILLIAM L ET AL
Bk/Pg 0189/0193
Dec 30, 2002
— FOX GERTRUDE ET AL
Bk/Pg 0188/1152
More on Horseshoe Lane
6 HORSESHOE LANE
$434,400 · 0.49 ac · Built 1960
11 HORSESHOE LANE
$302,500 · 2 ac · Built 1995
14 HORSESHOE LANE
$289,300 · 1.56 ac · Built 1957
21 HORSESHOE LANE
$462,400 · 2 ac · Built 1986
24 HORSESHOE LANE
$362,300 · 2.58 ac · Built 1957
41 HORSESHOE LANE
$278,900 · 1.45 ac · Built 1960
42 HORSESHOE LANE
$294,900 · 1.83 ac · Built 1960
44 HORSESHOE LANE
$636,600 · 4.23 ac · Built 1999