Assessed value
$588,000
$157,300 bldg · $430,700 land
Acreage
12.36 ac
$47,573 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1980
1,516 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- barn style
- Year built
- 1980
- Living area
- 1,516 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Average
Site characteristics
- Protected open space
- Mount Riga State Park Scenic ReserveState
Recorded sales
Jun 15, 2009
— FUERST LISA & EFRAT ISSAC
Bk/Pg 0224/0213
Aug 13, 2003
— GOODMAN JOHN
Bk/Pg 0194/0470
Dec 21, 1993
— EVARTS WM + BUSH J
Bk/Pg 0157/0581
Jan 22, 1993
— GOODMAN MAURICE
Bk/Pg 0154/0428
Jun 16, 1986
— GOODMAN GEORGINIA R
Bk/Pg 0136/0376
More on Undermountain Road
4 UNDERMOUNTAIN ROAD
$197,400 · 0.2 ac · Built 1865
6 UNDERMOUNTAIN ROAD
$146,300 · 0.2 ac · Built 1865
8 UNDERMOUNTAIN ROAD
$236,400 · 0.44 ac · Built 1922
15 UNDERMOUNTAIN ROAD
$2,319,900 · 1.5 ac · Built 1800
16 UNDERMOUNTAIN ROAD
$450,400 · 3.9 ac · Built 1885
18 UNDERMOUNTAIN ROAD
$454,600 · 0.7 ac · Built 1850
20 UNDERMOUNTAIN ROAD
$228,500 · 1.1 ac · Built 1820
21 UNDERMOUNTAIN ROAD
$203,500 · 0.2 ac · Built 1900