Assessed value
$484,700
$201,800 bldg · $282,900 land
Acreage
8.14 ac
$59,545 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1930
240 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- GUEST HOUSE
- Year built
- 1930
- Living area
- 240 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Board & Batten
Site characteristics
- Wetlands
- 3% of parcel area
Recorded sales
Oct 4, 2012
— HALE PAUL & BELL ROBIN
Bk/Pg 0237/0460
Aug 6, 2003
— DEAVERS RUTH
Bk/Pg 0194/0267
Aug 18, 1972
— DEVEJIAN KEVORK
Bk/Pg 0109/0419
More on Cobble Road
4 COBBLE ROAD
$218,300 · 0.58 ac · Built 1990
5 COBBLE ROAD
$132,200 · 0.24 ac · Built 1948
17 COBBLE ROAD
$6,591,500 · 54.46 ac · Built 1972
17+23 COBBLE ROAD
$5,008,200 · 38 ac
34 COBBLE ROAD
$3,070,700 · 9.43 ac · Built 1988
39 COBBLE ROAD
$280,400 · 0.82 ac · Built 1950
50 COBBLE ROAD
$413,590 · 9.73 ac · Built 1981
51 COBBLE ROAD
$336,000 · 3.29 ac · Built 1967