Assessed value
$318,900
$123,500 bldg · $195,400 land
Acreage
2 ac
$159,450 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1945
1,336 sqft
Owner mailing
590 MADISON AVE FL 6 NEW YORK, NY 10022-8521
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1945
- Living area
- 1,336 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Apr 23, 2014
— SALISBURY PROPERTY HOLDINGS LLC
Bk/Pg 0242/0981
Jun 8, 1972
— CONKLIN JOHN M C/O BOA
Bk/Pg 0108/0591
More on Long Pond Road
1 LONG POND ROAD
$211,950 · 61.57 ac
17 LONG POND ROAD
$2,040,800 · 7.47 ac · Built 2013
36 LONG POND ROAD
$3,576,020 · 39.73 ac · Built 1952
48 LONG POND ROAD
$581,200 · 4.22 ac · Built 1958
52 LONG POND ROAD
$525,300 · 2 ac · Built 1962
56 LONG POND ROAD
$238,500 · 2.08 ac · Built 1990
60 LONG POND ROAD
$408,100 · 6 ac · Built 1995
71 LONG POND ROAD
$591,940 · 69.79 ac · Built 1930