Assessed value
$3,576,020
$2,879,000 bldg · $697,020 land
Acreage
39.73 ac
$90,008 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1952
1,616 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1952
- Living area
- 1,616 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Aug 23, 2004
— KEITER JANE OXFORD
Bk/Pg 0201/0352
Feb 6, 1997
— KEITER JANE OXFORD
Bk/Pg 0165/0722
More on Long Pond Road
1 LONG POND ROAD
$211,950 · 61.57 ac
17 LONG POND ROAD
$2,040,800 · 7.47 ac · Built 2013
48 LONG POND ROAD
$581,200 · 4.22 ac · Built 1958
52 LONG POND ROAD
$525,300 · 2 ac · Built 1962
56 LONG POND ROAD
$238,500 · 2.08 ac · Built 1990
60 LONG POND ROAD
$408,100 · 6 ac · Built 1995
71 LONG POND ROAD
$591,940 · 69.79 ac · Built 1930
82 LONG POND ROAD
$250,900 · 14.75 ac