Assessed value
$404,940
$214,100 bldg · $190,840 land
Acreage
117.19 ac
$3,455 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2001
3,327 sqft
Owner mailing
199 LIMEROCK ROAD LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 2001
- Living area
- 3,327 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Oct 24, 2013
— RED MOUNTAIN VIEW LLC
Bk/Pg 0241/0494
Oct 24, 2013
— CODINA ARMANDO M + MARGARITA
Bk/Pg 0241/0490
Sep 18, 2000
— CODINA ARMANDO M
Bk/Pg 0177/0207
Feb 23, 1999
— MUELLER ADOLPH II & BERTRAND MICHELE
Bk/Pg 0172/0169
More on Lime Rock Road
0 LIME ROCK ROAD
$67,820 · 16.85 ac
22 LIME ROCK ROAD
$10,363,600 · 141 ac · Built 1930
23+55 LIME ROCK ROAD
$1,526,890 · 165.63 ac · Built 1840
27-35 LIME ROCK ROAD
$1,827,800 · 11.43 ac · Built 1929
34 LIME ROCK ROAD
$444,000 · 7.88 ac · Built 1880
74 LIME ROCK ROAD
$254,100 · 2.34 ac · Built 1830
90 LIME ROCK ROAD
$15,930 · 35 ac
106 LIME ROCK ROAD
$163,200 · 2 ac