Assessed value
$866,900
$633,400 bldg · $233,500 land
Acreage
3.8 ac
$228,132 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2017
3,224 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- Modern/Contemp
- Year built
- 2017
- Living area
- 3,224 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vertical
Site characteristics
- Wetlands
- 4% of parcel area
Recorded sales
Mar 30, 2015
— FOX DAVID + STONE CHRISTOPHER
Bk/Pg 0245/0077
May 13, 1991
— CARAPELLA VICTOR + JAQUELINE
Bk/Pg 0149/0912
More on Washinee Heights Road
17 WASHINEE HEIGHTS ROAD
$864,800 · 2.17 ac · Built 2004
19 WASHINEE HEIGHTS ROAD
$2,085,600 · 35.09 ac · Built 2018
30 WASHINEE HEIGHTS ROAD
$3,987,820 · 58.23 ac · Built 2007
65 WASHINEE HEIGHTS ROAD
$892,800 · 4.7 ac · Built 1980
69 WASHINEE HEIGHTS ROAD
$3,170,600 · 3.9 ac · Built 2006
75 WASHINEE HEIGHTS ROAD
$2,032,900 · 3.48 ac · Built 2001
76 WASHINEE HEIGHTS ROAD
$512,300 · 4.36 ac · Built 2004
93 WASHINEE HEIGHTS ROAD
$1,091,300 · 3.22 ac · Built 1971