Assessed value
$314,400
$188,800 bldg · $125,600 land
Acreage
1.76 ac
$178,636 / ac
Land use
1-1
LA
Year built
1940
3,586 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1940
- Living area
- 3,586 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Aluminum Sidin
Recorded sales
Dec 1, 2023
— MYERS ELIZABETH P
Bk/Pg 272/472
Mar 30, 2017
— MYERS STEPHEN & ELIZABETH
Bk/Pg 0250/1042
Aug 2, 2004
— CADMAN FREDERICK L + MARY H
Bk/Pg 0201/0092
Aug 6, 2002
— CADMAN CAROLYN + FREDERICK
Bk/Pg 0185/1087
Apr 5, 1974
— CADMAN SAMUEL P II
Bk/Pg 0114/0227
More on Indian Mountain Road
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$7,000 · 1 ac
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$4,560 · 37.2 ac
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$102,140 · 14.16 ac
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$6,620 · 54 ac
9 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$172,200 · 0.32 ac · Built 1963
11 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$171,900 · 0.29 ac · Built 1960
15 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$205,700 · 0.49 ac · Built 1960
21 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$237,700 · 0.68 ac · Built 1959