Assessed value
$456,500
$177,500 bldg · $279,000 land
Acreage
8.81 ac
$51,816 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1969
2,068 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Split-Level
- Year built
- 1969
- Living area
- 2,068 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 1% of parcel area
Recorded sales
Apr 4, 2022
— BROCK MARY E
Bk/Pg 268/336
Sep 1, 1971
— BROCK REGINALD L + MARY S
Bk/Pg 0106/0333
More on Canaan Road
87 CANAAN ROAD UNIT 3H
$354,100 · Built 1984
87 CANAAN ROAD UNIT 3F
$253,600 · Built 1984
87 CANAAN ROAD UNIT 5A
$341,600 · Built 1989
87 CANAAN ROAD UNIT 2E
$243,800 · Built 1980
87 CANAAN ROAD UNIT 7B
$296,200 · Built 1990
87 CANAAN ROAD UNIT 3K
$382,200 · Built 1984
87 CANAAN ROAD UNIT 7A
$395,900 · Built 1990
87 CANAAN ROAD UNIT 4B
$364,400 · Built 1989