Assessed value
$260,300
$152,300 bldg · $108,000 land
Acreage
0.36 ac
$723,056 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1880
2,200 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- OLD STYLE
- Year built
- 1880
- Living area
- 2,200 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Jun 3, 2025
— DAVIS SARAH & HUGHES MARK
Bk/Pg 275/562
Mar 1, 2021
— DAVIS SARAH & HUGHES MARK &
Bk/Pg 0263/0563
Jul 17, 2019
— B&DRR LLC
Bk/Pg 0257/0073
Nov 1, 2012
— BURRELL THEODORE J
Bk/Pg 0237/0795
Nov 14, 2007
— BOYLES NANCY M
Bk/Pg 0217/0792
More on Walton Street
9 WALTON STREET
$110,300 · 0.32 ac
12 WALTON STREET
$236,000 · 0.16 ac · Built 1880
13 WALTON STREET
$239,100 · 0.25 ac · Built 1938
15 WALTON STREET
$234,400 · 0.24 ac · Built 1890
16 WALTON STREET
$204,400 · 0.19 ac · Built 1900
17 WALTON STREET
$218,000 · 0.25 ac · Built 1900
19+21 WALTON STREET
$261,100 · 0.44 ac · Built 1900
22 WALTON STREET
$221,300 · 0.2 ac · Built 1950