Assessed value
$239,100
$140,500 bldg · $98,600 land
Acreage
0.25 ac
$956,400 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1938
1,459 sqft
Owner mailing
PO BOX 276 LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- OLD STYLE
- Year built
- 1938
- Living area
- 1,459 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- Stucco on Wood
Recorded sales
Sep 8, 2023
— REIKER TAMI TRUSTEE
Bk/Pg 271/891
Apr 24, 2015
— MORGENSTERN MICHAEL+BENJIA TR
Bk/Pg 0245/0325
Jul 25, 2013
— MORGENSTERN MICHAEL & BENJIA
Bk/Pg 0240/0773
Sep 17, 2012
— FRUCHTMAN ROB &
Bk/Pg 0237/0222
Sep 17, 2012
— FRUCHTMAN ROB
Bk/Pg 0237/0219
More on Walton Street
9 WALTON STREET
$110,300 · 0.32 ac
12 WALTON STREET
$236,000 · 0.16 ac · Built 1880
15 WALTON STREET
$234,400 · 0.24 ac · Built 1890
16 WALTON STREET
$204,400 · 0.19 ac · Built 1900
17 WALTON STREET
$218,000 · 0.25 ac · Built 1900
18 WALTON STREET
$260,300 · 0.36 ac · Built 1880
19+21 WALTON STREET
$261,100 · 0.44 ac · Built 1900
22 WALTON STREET
$221,300 · 0.2 ac · Built 1950