Assessed value
$80,200
$80,200 land
Acreage
5.73 ac
$13,997 / ac
Land use
5-1
RR1
Year built
—
Owner mailing
27 MAIN STREET SALISBURY, CT 06068
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- VACANT
Site characteristics
- Wetlands
- 0% of parcel area
- Protected open space
- UnknownMunicipal
Recorded sales
Feb 24, 1951
— SALISBURY TOWN OF
Bk/Pg 0069/0394
More on Hammertown Road
2 HAMMERTOWN ROAD
$206,700 · 2.03 ac · Built 1956
10 HAMMERTOWN ROAD
$340,700 · 4.89 ac · Built 1981
11 HAMMERTOWN ROAD
$443,900 · 5.71 ac · Built 1973
20 HAMMERTOWN ROAD
$230,200 · 1.2 ac · Built 1820
47 HAMMERTOWN ROAD
$910,790 · 77.05 ac · Built 1980
50 HAMMERTOWN ROAD
$486,700 · 2.52 ac · Built 1900
55+59 HAMMERTOWN ROAD
$530,500 · 4.38 ac · Built 1916
64 HAMMERTOWN ROAD
$1,440,110 · 5.37 ac · Built 1900