Assessed value
$910,790
$397,700 bldg · $513,090 land
Acreage
77.05 ac
$11,821 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1980
2,046 sqft
Owner mailing
43 WEST 64TH ST APT 8D NEW YORK, NY 10023-6731
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Modern/Contemp
- Year built
- 1980
- Living area
- 2,046 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vertical
Site characteristics
- Wetlands
- 12% of parcel area
- Protected open space
- UnknownMunicipal
Recorded sales
May 26, 2017
— RACCARD PROPERTIES LLC
Bk/Pg 0251/0357
Oct 27, 1983
— PAINE SYDNEY L
Bk/Pg 0130/0026
More on Hammertown Road
2 HAMMERTOWN ROAD
$206,700 · 2.03 ac · Built 1956
10 HAMMERTOWN ROAD
$340,700 · 4.89 ac · Built 1981
11 HAMMERTOWN ROAD
$443,900 · 5.71 ac · Built 1973
20 HAMMERTOWN ROAD
$230,200 · 1.2 ac · Built 1820
50 HAMMERTOWN ROAD
$486,700 · 2.52 ac · Built 1900
55+59 HAMMERTOWN ROAD
$530,500 · 4.38 ac · Built 1916
64 HAMMERTOWN ROAD
$1,440,110 · 5.37 ac · Built 1900
65 HAMMERTOWN ROAD
$2,553,250 · 12.16 ac · Built 2024