Assessed value
$2,553,250
$2,355,300 bldg · $197,950 land
Acreage
12.16 ac
$209,971 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2024
5,005 sqft
Owner mailing
148 WELLS HILL ROAD LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- barn style
- Year built
- 2024
- Living area
- 5,005 sqft · 3.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 11% of parcel area
Recorded sales
Apr 29, 2022
— GRASSLAND FARM LLC
Bk/Pg 268/588
Oct 27, 1983
— PAINE SYDNEY L
Bk/Pg 0130/0026
More on Hammertown Road
2 HAMMERTOWN ROAD
$206,700 · 2.03 ac · Built 1956
10 HAMMERTOWN ROAD
$340,700 · 4.89 ac · Built 1981
11 HAMMERTOWN ROAD
$443,900 · 5.71 ac · Built 1973
20 HAMMERTOWN ROAD
$230,200 · 1.2 ac · Built 1820
47 HAMMERTOWN ROAD
$910,790 · 77.05 ac · Built 1980
50 HAMMERTOWN ROAD
$486,700 · 2.52 ac · Built 1900
55+59 HAMMERTOWN ROAD
$530,500 · 4.38 ac · Built 1916
64 HAMMERTOWN ROAD
$1,440,110 · 5.37 ac · Built 1900