Assessed value
$388,100
$126,100 bldg · $262,000 land
Acreage
4 ac
$97,025 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1920
1,205 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1920
- Living area
- 1,205 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 5% of parcel area
Recorded sales
Aug 31, 2001
— WINTERS PAMELA + BECKER DAVID
Bk/Pg 0180/1039
Jun 21, 1995
— ELLIS VERA
Bk/Pg 0156/0359
Aug 27, 1993
— ELLIS VERA
Bk/Pg 0156/0359
More on Undermountain Road
4 UNDERMOUNTAIN ROAD
$197,400 · 0.2 ac · Built 1865
6 UNDERMOUNTAIN ROAD
$146,300 · 0.2 ac · Built 1865
8 UNDERMOUNTAIN ROAD
$236,400 · 0.44 ac · Built 1922
15 UNDERMOUNTAIN ROAD
$2,319,900 · 1.5 ac · Built 1800
16 UNDERMOUNTAIN ROAD
$450,400 · 3.9 ac · Built 1885
18 UNDERMOUNTAIN ROAD
$454,600 · 0.7 ac · Built 1850
20 UNDERMOUNTAIN ROAD
$228,500 · 1.1 ac · Built 1820
21 UNDERMOUNTAIN ROAD
$203,500 · 0.2 ac · Built 1900