Assessed value
$285,400
$152,300 bldg · $133,100 land
Acreage
0.61 ac
$467,869 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1905
2,526 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1905
- Living area
- 2,526 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Oct 12, 2007
— WHITE SEAN & PERRY KATHERINE
Bk/Pg 0217/0422
Jun 30, 1987
— WHITE SEAN & PERRY KATHERINE
Bk/Pg 0139/1031
More on Pettee Street
9 PETTEE STREET
$202,500 · 0.49 ac · Built 1940
12 PETTEE STREET
$320,000 · 0.29 ac · Built 1868
15 PETTEE STREET
$156,700 · 0.65 ac · Built 1859
16 PETTEE STREET
$254,800 · 0.78 ac · Built 1900
17 PETTEE STREET
$276,400 · 0.41 ac · Built 1954
22 PETTEE STREET
$179,400 · 0.14 ac · Built 1900
24 PETTEE STREET
$205,600 · 0.25 ac · Built 1910
28 PETTEE STREET
$223,100 · 0.25 ac · Built 1914