Assessed value
$179,400
$83,500 bldg · $95,900 land
Acreage
0.14 ac
$1,281,429 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1900
1,232 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1900
- Living area
- 1,232 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Apr 21, 2004
— WHITBECK VIRGINIA
Bk/Pg 0199/0208
Sep 3, 1964
— WHITBECK WILLIAM M & VIRGINIA
Bk/Pg 88 584/0
More on Pettee Street
9 PETTEE STREET
$202,500 · 0.49 ac · Built 1940
12 PETTEE STREET
$320,000 · 0.29 ac · Built 1868
15 PETTEE STREET
$156,700 · 0.65 ac · Built 1859
16 PETTEE STREET
$254,800 · 0.78 ac · Built 1900
17 PETTEE STREET
$276,400 · 0.41 ac · Built 1954
24 PETTEE STREET
$205,600 · 0.25 ac · Built 1910
28 PETTEE STREET
$223,100 · 0.25 ac · Built 1914
30 PETTEE STREET
$285,400 · 0.61 ac · Built 1905