Assessed value
$330,100
$161,100 bldg · $169,000 land
Acreage
2.32 ac
$142,284 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1970
1,178 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1970
- Living area
- 1,178 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 3% of parcel area
Recorded sales
Jan 6, 2014
— SMITH DOUGLASS &
Bk/Pg 0242/0026
Oct 17, 1986
— SUSSMAN CAROL
Bk/Pg 0137/0468
More on Chatfield Drive
14 CHATFIELD DRIVE
$520,900 · 2.37 ac · Built 2002
15 CHATFIELD DRIVE
$209,800 · 1.15 ac · Built 1971
20 CHATFIELD DRIVE
$243,600 · 1.02 ac · Built 1971
21 CHATFIELD DRIVE
$336,800 · 2.47 ac · Built 1975
23 CHATFIELD DRIVE
$213,400 · 3.03 ac · Built 1978
31 CHATFIELD DRIVE
$204,100 · 1.28 ac · Built 1971
32 CHATFIELD DRIVE
$288,800 · 0.98 ac · Built 1999
37 CHATFIELD DRIVE
$283,800 · 1.12 ac · Built 1975