Assessed value
$1,309,500
$863,400 bldg · $446,100 land
Acreage
4.34 ac
$301,728 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1955
3,859 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Modern/Contemp
- Year built
- 1955
- Living area
- 3,859 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Jun 9, 2023
— OESTREICH ELIZABETH J SURV
Bk/Pg 271/238
Mar 28, 2022
— 31 ROBIN HILL LN LLC
Bk/Pg 0268/0122
Mar 31, 2021
— SHRIVER JOHN BRENT SURV &
Bk/Pg 0263/1072+
Apr 13, 2020
— SHRIVER JOHN BRENT SURV &
Bk/Pg 0259/0148
Mar 9, 2018
— RICHARDSON GARRETT
Bk/Pg 0253/0415
More on Robin Hill Lane
0 ROBIN HILL LANE
$134,800 · 1.03 ac
19 ROBIN HILL LANE
$339,700 · 4.45 ac · Built 2005
22 ROBIN HILL LANE
$351,300 · 1.9 ac · Built 1951
25 ROBIN HILL LANE
$121,400 · 2.78 ac
27 ROBIN HILL LANE
$210,700 · 1.84 ac · Built 1974
29 ROBIN HILL LANE
$1,834,700 · 2.62 ac · Built 2015
54 ROBIN HILL LANE
$479,400 · 1.15 ac · Built 1965
57 ROBIN HILL LANE
$498,200 · 1.32 ac · Built 1952