Assessed value
$1,090,600
$898,900 bldg · $191,700 land
Acreage
2.91 ac
$374,777 / ac
Land use
2-1C
LI1
Year built
1981
14,547 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- OFFICE
- Year built
- 1981
- Living area
- 14,547 sqft · 1.0 story
- Exterior
- brick/stone
- Heat
- Forced Air-Duc · Oil
Site characteristics
- Wetlands
- 9% of parcel area
Recorded sales
Jun 9, 1994
— SKIP BARBER PROPERTIES
Bk/Pg 0158/1123
More on Brook Street
3 BROOK STREET
$392,600 · 0.87 ac · Built 1925
11 BROOK STREET
$319,500 · 0.6 ac · Built 1900
14 BROOK STREET
$1,231,700 · 2.02 ac · Built 2000
19 BROOK STREET
$131,500 · 0.52 ac · Built 1950
23 BROOK STREET
$279,600 · 1.35 ac · Built 1978
BROOK STREET
$117,200 · 1.16 ac
BROOK STREET
$1,100 · 0.08 ac
BROOK STREET
$121,200 · 1.45 ac