Assessed value
$2,929,900
$1,243,000 bldg · $1,686,900 land
Acreage
5.06 ac
$579,032 / ac
Land use
1-1
LA
Year built
1933
3,904 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- ESTATE
- Year built
- 1933
- Living area
- 3,904 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Jun 13, 2013
— GARNER BRUCE & KAYE
Bk/Pg 0240/085+
Oct 23, 2008
— ALLER H III & MARTIN S &
Bk/Pg 0221/0423
Jan 11, 2006
— ALLER H III & REYNOLDS C EST & MARTI S
Bk/Pg 0209/0386
Jan 26, 2004
— ALLER H III & REYNOLDS C EST & MARTIN S
Bk/Pg 0197/0922
Jan 26, 2004
— ALLER HOWARD L III + REYNOLDS CONDIE +
Bk/Pg 0197/0921
More on Interlaken Road
0 INTERLAKEN ROAD
$116,800 · 1.46 ac
0 INTERLAKEN ROAD
$403,500 · 2.16 ac
11 INTERLAKEN ROAD
$33,743,700 · 102 ac · Built 1935
40+42 INTERLAKEN ROAD
$5,704,600 · 232 ac · Built 1930
56 INTERLAKEN ROAD
$669,100 · 5 ac · Built 1894
57 INTERLAKEN ROAD
$263,200 · 2.91 ac · Built 1937
71 INTERLAKEN ROAD
$1,074,100 · 1 ac · Built 1980
74 INTERLAKEN ROAD
$1,785,900 · 3.41 ac · Built 1972