Assessed value
$669,100
$430,200 bldg · $238,900 land
Acreage
5 ac
$133,820 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1894
4,431 sqft
Owner mailing
11 INTERLAKEN RD LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1894
- Living area
- 4,431 sqft · 212.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 3% of parcel area
Recorded sales
Jan 1, 1901
— HOTCHKISS SCHOOL
Bk/Pg 128 579/0
More on Interlaken Road
0 INTERLAKEN ROAD
$116,800 · 1.46 ac
0 INTERLAKEN ROAD
$403,500 · 2.16 ac
11 INTERLAKEN ROAD
$33,743,700 · 102 ac · Built 1935
40+42 INTERLAKEN ROAD
$5,704,600 · 232 ac · Built 1930
57 INTERLAKEN ROAD
$263,200 · 2.91 ac · Built 1937
71 INTERLAKEN ROAD
$1,074,100 · 1 ac · Built 1980
74 INTERLAKEN ROAD
$1,785,900 · 3.41 ac · Built 1972
81 INTERLAKEN ROAD
$931,800 · 3.06 ac · Built 1930