Assessed value
$206,400
$87,400 bldg · $119,000 land
Acreage
0.55 ac
$375,273 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1900
1,232 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- OLD STYLE
- Year built
- 1900
- Living area
- 1,232 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Stucco on Wood
Site characteristics
- Protected open space
- Appalachian National Scenic TrailFederal
Recorded sales
Feb 24, 2003
— REID PETER L
Bk/Pg 0190/0333
Jun 4, 1990
— REID PETER L + MARY BETH
Bk/Pg 0148/0018
Aug 30, 1988
— DEPRODOCINI GLORIA
Bk/Pg 0143/0418
More on Undermountain Road
4 UNDERMOUNTAIN ROAD
$197,400 · 0.2 ac · Built 1865
6 UNDERMOUNTAIN ROAD
$146,300 · 0.2 ac · Built 1865
8 UNDERMOUNTAIN ROAD
$236,400 · 0.44 ac · Built 1922
15 UNDERMOUNTAIN ROAD
$2,319,900 · 1.5 ac · Built 1800
16 UNDERMOUNTAIN ROAD
$450,400 · 3.9 ac · Built 1885
18 UNDERMOUNTAIN ROAD
$454,600 · 0.7 ac · Built 1850
20 UNDERMOUNTAIN ROAD
$228,500 · 1.1 ac · Built 1820
21 UNDERMOUNTAIN ROAD
$203,500 · 0.2 ac · Built 1900