Assessed value
$1,081,300
$500,700 bldg · $580,600 land
Acreage
15.71 ac
$68,829 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1970
5,344 sqft
Owner mailing
351 CARLTON AVENUE BROOKLYN, NY 11238
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1970
- Living area
- 5,344 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Average
Recorded sales
Mar 13, 2025
— DOLAN JOHN M TRUSTEE
Bk/Pg 274/1099
Apr 3, 2012
— RABE DAVID
Bk/Pg 0235/0430
Sep 22, 1995
— RABE DAVID + JILL C
Bk/Pg 0162/0173
More on Ore Mine Road
12 ORE MINE ROAD
$1,216,700 · 12.77 ac · Built 1966
20 ORE MINE ROAD
$911,200 · 3.15 ac · Built 1960
22 ORE MINE ROAD
$1,106,940 · 15.3 ac · Built 1960
27 ORE MINE ROAD
$783,000 · 3.01 ac · Built 1955
30 ORE MINE ROAD
$323,400 · 4.92 ac · Built 1959
33 ORE MINE ROAD
$2,108,300 · 12.32 ac · Built 2003
37 ORE MINE ROAD
$461,500 · 1.8 ac · Built 1780
38 ORE MINE ROAD
$359,400 · 3.93 ac · Built 1987