Assessed value
$323,400
$87,100 bldg · $236,300 land
Acreage
4.92 ac
$65,732 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1959
1,974 sqft
Owner mailing
30 ORE MINE ROAD LAKEVILLE, CT 06039
Building

- Style
- Modern/Contemp
- Year built
- 1959
- Living area
- 1,974 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Apr 3, 2018
— DIONNE ROBAIN L REVOC TRUST
Bk/Pg 0253/0601
Dec 22, 2009
— DIONNE ROBAIN L
Bk/Pg 0226/0929
Sep 21, 1987
— OCAIN ROBAIN L
Bk/Pg 0140/0743
Aug 31, 1983
— PALKO ROBAIN
Bk/Pg 0129/0564
More on Ore Mine Road
12 ORE MINE ROAD
$1,216,700 · 12.77 ac · Built 1966
20 ORE MINE ROAD
$911,200 · 3.15 ac · Built 1960
22 ORE MINE ROAD
$1,106,940 · 15.3 ac · Built 1960
26 ORE MINE ROAD
$1,081,300 · 15.71 ac · Built 1970
27 ORE MINE ROAD
$783,000 · 3.01 ac · Built 1955
33 ORE MINE ROAD
$2,108,300 · 12.32 ac · Built 2003
37 ORE MINE ROAD
$461,500 · 1.8 ac · Built 1780
38 ORE MINE ROAD
$359,400 · 3.93 ac · Built 1987