Assessed value
$418,300
$197,700 bldg · $220,600 land
Acreage
3.83 ac
$109,217 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1981
2,184 sqft
Owner mailing
Troy, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1981
- Living area
- 2,184 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Sep 17, 2020
— KING KEVIN SURV &
Bk/Pg 0261/0217
Apr 2, 2018
— POGUE JOHN
Bk/Pg 0253/0584
Apr 6, 2015
— POGUE BARBARA + JOHN SURV
Bk/Pg 0245/0127
Nov 7, 1996
— POGUE BARBARA B
Bk/Pg 0152/0857
More on Upland Meadow Road
3 UPLAND MEADOW ROAD
$758,000 · 2.5 ac · Built 1981
10 UPLAND MEADOW ROAD
$228,700 · 4 ac · Built 1965
11 UPLAND MEADOW ROAD
$292,600 · 2.13 ac · Built 1970
15 UPLAND MEADOW ROAD
$192,200 · 1.84 ac · Built 1969
30 UPLAND MEADOW ROAD
$371,120 · 8.89 ac · Built 1987
31 UPLAND MEADOW ROAD
$336,200 · 2.9 ac · Built 1990
35 UPLAND MEADOW ROAD
$643,200 · 2 ac · Built 1965
41 UPLAND MEADOW ROAD
$252,900 · 2 ac · Built 1969