Assessed value
$292,600
$181,100 bldg · $111,500 land
Acreage
2.13 ac
$137,371 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1970
900 sqft
Owner mailing
Fairfield, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1970
- Living area
- 900 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 10% of parcel area
Recorded sales
Jun 7, 2021
— BADER BRET SURV & SHORENA SURV
Bk/Pg 0264/1113
Dec 31, 1979
— MAGNUSON DIANE MAE
Bk/Pg 124 557/0
More on Upland Meadow Road
3 UPLAND MEADOW ROAD
$758,000 · 2.5 ac · Built 1981
10 UPLAND MEADOW ROAD
$228,700 · 4 ac · Built 1965
15 UPLAND MEADOW ROAD
$192,200 · 1.84 ac · Built 1969
30 UPLAND MEADOW ROAD
$371,120 · 8.89 ac · Built 1987
31 UPLAND MEADOW ROAD
$336,200 · 2.9 ac · Built 1990
35 UPLAND MEADOW ROAD
$643,200 · 2 ac · Built 1965
41 UPLAND MEADOW ROAD
$252,900 · 2 ac · Built 1969
46 UPLAND MEADOW ROAD
$404,700 · 7.18 ac · Built 1985