Assessed value
$824,290
$429,400 bldg · $394,890 land
Acreage
31.3 ac
$26,335 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2007
2,404 sqft
Owner mailing
170 CANAAN ROAD SALISBURY, CT 06068
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 2007
- Living area
- 2,404 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 3% of parcel area
Recorded sales
Mar 17, 2021
— NOBLE KAREN G TRUSTEE
Bk/Pg 0263/0770
Aug 11, 1995
— NOBLE KAREN G
Bk/Pg 0161/0974
Jan 11, 1973
— BLAGDEN KAREN N
Bk/Pg 0110/0576
More on Canaan Road
87 CANAAN ROAD UNIT 3H
$354,100 · Built 1984
87 CANAAN ROAD UNIT 3F
$253,600 · Built 1984
87 CANAAN ROAD UNIT 5A
$341,600 · Built 1989
87 CANAAN ROAD UNIT 2E
$243,800 · Built 1980
87 CANAAN ROAD UNIT 7B
$296,200 · Built 1990
87 CANAAN ROAD UNIT 3K
$382,200 · Built 1984
87 CANAAN ROAD UNIT 7A
$395,900 · Built 1990
87 CANAAN ROAD UNIT 4B
$364,400 · Built 1989