Assessed value
$602,700
$373,100 bldg · $229,600 land
Acreage
0.38 ac
$1,586,053 / ac
Land use
1-1
LA
Year built
1890
2,679 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1890
- Living area
- 2,679 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Aug 18, 2023
— GOSS LOWELL W SURV
Bk/Pg 271/756
May 2, 2019
— MULDER PIETER M SURV & LUCIA SURV
Bk/Pg 0256/0719
Aug 5, 2008
— COOPER ROBERT & ELAINE TRUSTEES
Bk/Pg 0220/0724
May 23, 1983
— NEARY JANET E
Bk/Pg 0128/1155
More on Ethan Allen Street
2 ETHAN ALLEN STREET
$384,600 · 0.2 ac · Built 2005
4 ETHAN ALLEN STREET
$212,300 · 0.1 ac · Built 1880
6+8 ETHAN ALLEN STREET
$319,700 · 0.2 ac · Built 1960
7 ETHAN ALLEN STREET
$276,500 · 4.5 ac · Built 1871
10 ETHAN ALLEN STREET
$238,700 · 0.3 ac · Built 1900
20 ETHAN ALLEN STREET
$371,000 · 0.25 ac · Built 1900
24 ETHAN ALLEN STREET
$413,000 · 0.21 ac · Built 1890
30 ETHAN ALLEN STREET
$433,300 · 0.3 ac · Built 1890