Assessed value
$3,130,540
$2,454,600 bldg · $675,940 land
Acreage
7.19 ac
$435,402 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2008
9,256 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- ESTATE
- Year built
- 2008
- Living area
- 9,256 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 2% of parcel area
Recorded sales
Dec 22, 2004
— MORRISON THOMAS C + SARAH K
Bk/Pg 0203/0258
Dec 22, 2004
— MILLS EDWARS S II
Bk/Pg 0203/0255
Sep 10, 1987
— MILLS EDWARD S II + VIRGINIA C
Bk/Pg 0140/0659
More on Belgo Road
15 BELGO ROAD
$477,800 · 1.93 ac · Built 1985
31 BELGO ROAD
$1,115,000 · 1.28 ac · Built 1820
36 BELGO ROAD
$1,370,400 · 4.94 ac · Built 2017
50 BELGO ROAD
$420,000 · 2 ac · Built 1900
63 BELGO ROAD
$397,300 · 1.65 ac · Built 1960
69 BELGO ROAD
$961,000 · 4.6 ac · Built 1967
70 BELGO ROAD
$1,147,300 · 5.97 ac · Built 1890
75 BELGO ROAD
$246,600 · 16.82 ac